همزمان با هفته‌ی سلامت روان، سفیران مغز و شناخت جهت معرفی علوم و فناوری‌های شناختی در بیش از ۷۰ مدرسه و پژوهش سرا در سراسر کشور حضور یافتند.

دانشجویان نخبه ی پزشکی، روان شناسی و فنی و مهندسی، در قالب طرح سفیران مغز و شناخت جهت معرفی علوم و فناوری‌های شناختی، برپایی نمایشگاه عکس و پوستر مغز و شناخت و برگزاری مسابقات دانش‌آموزی، در بیش از ۷۰ مدرسه و پژوهش سرا در سراسر کشور حضور یافتند.

مرحله‌ی اول طرح سفیران مغز و شناخت امسال در هفته‌ی آخر مهر ۱۳۹۵ و با حمایت کمیته دانش‌آموزی ستاد راهبری توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در مدارس و پژوهش سراهای شهر تهران، اصفهان، مشهد، اهواز، کاشان، گیلان، البرز و شهرستان‌های حومه تهران برگزار شد که با استقبال دانش آموزان و مسئولین مدارس مواجه گردید.

محتوای برنامه برای آشنایی دانش آموزان با مغز و کارکردهای آن، انعطاف‌پذیری عصبی و ارتقای مغز، کارگروهی، ماهیت بین‌ رشته‌ای علوم شناختی و علوم اعصاب، آشنایی با فناوری‌های شناختی و روش‌های ارتقای سلامت روان و کاهش آسیب‌های روانی ارائه شد؛ معرفی مسابقات جهانی Brain beeو جذب دانش آموزان علاقه‌مند و مستعد در حوزه‌ی علوم شناختی از دیگر برنامه‌های سفیران بود.

ازآنجا که علوم شناختی، دانشی میان‌ رشته‌ای، نو و پویا است و می‌تواند به ارتقای کیفیت زندگی بشر کمک کند، طرح سفیران مغز و شناخت به‌ عنوان گامی مؤثر در جهت معرفی عمومی و آموزش نسل آینده شمرده می‌شود. مرحله دوم این طرح همزمان با هفته آگاهی از مغز ۳۰ بهمن تا ۶ اسفند برگزار خواهد شد.