مسابقه دانش مغز (Brain Bee) رقابتی جهانی در حوزه علوم اعصاب برای دانش‌آموزان دوره متوسطه (دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۸ ) است که از ۱۶ سال پیش هر ساله به منظور علاقمند ساختن دانش‌آموزان به یادگیری درباره مغز، درگیر کردن تخیل آن‌ها و تشویق آن‌ها به انتخاب شغلی در حوزه‌ی علوم اعصاب برای کمک به درمان اختلالات اعصاب و روانشناختی برگزار می‌شود.

موسس این مسابقات دکتر نوربرت میساینسکی است و این برنامه توسط بنیاد غیر انتفاعی انسان در خدمت توسعه جهانی علوم اعصاب (MIND) برگزار می‌شود. در حال حاضر ۱۵۰ حوزه محلی در ۳۰ کشور جهان سالانه در این برنامه شرکت می‌کنند. این مسابقه که سه مرحله محلی، کشوری و جهانی دارد، امسال برای سومین بار در ایران زیر نظر انجمن علوم اعصاب ایران و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی برگزار می‌شود.

مرحله اول مسابقه در تاریخ ۲۵ آذر ۹۵ به صورت آزمون تئوری و به زبان فارسی در پژوهشسراهای تهران و مراکز استان‌ها در سطح کشور برگزار خواهد شد. برگزیدگان مرحله اول، پس از گذراندن دوره‌های آمادگی، در دور دوم مسابقه که به زبان انگلیسی است، شرکت خواهند کرد. برگزیده نهایی مرحله دوم به مسابقه جهانی که امسال در شهر واشنگتن کشور امریکا برگزار می‌شود، اعزام خواهد شد.

سال گذشته شایان باقری، دانش‌آموز دوره اول متوسطه دبیرستان میرزاکوچک خان رشت که به عنوان نماینده ایران در مسابقات جهانی در دانمارک شرکت کرده بود مقام چهارم این دوره را کسب کرد.